Golf Course Road over RTE 987f
Fair Condition65 years old553 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 2.0 Mi NW Of Tuckahoe |
| Carries | Golf Course Road |
| Crosses | RTE 987f |
| Coordinates | 40.98016, -73.84046 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 154.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 553 (1997) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005349010 |