Lincoln AVE over Hutchinson River 907w 9
Good Condition5 years old10,700 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 1.7 Mi N Jct Rts Hrp & 1 |
| Carries | Lincoln AVE |
| Crosses | Hutchinson River 907w 9 |
| Coordinates | 40.91630, -73.81186 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 243.8 ft (74.3 m) |
| Max Span | 124.0 ft (37.8 m) |
| Deck Width | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Area | 1634.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,700 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500100 |