RTE 907w over New Rochelle Road
Fair Condition100 years old107,392 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 1.0 Mi S Jct Rts Hrp<ccp |
| Carries | RTE 907w |
| Crosses | New Rochelle Road |
| Coordinates | 40.92682, -73.80535 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Area | 497.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1926 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107,392 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500119 |