RTE 907w over Mamaroneck River
Fair Condition35 years old
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 0.1 Mi N Hrp NB Int 14 |
| Carries | RTE 907w |
| Crosses | Mamaroneck River |
| Coordinates | 40.99881, -73.72686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 366 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500272 |