RTE 907w over RTE 120
Fair Condition92 years old53,880 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 0.7 Mi NE Jct Hrp+i-287 |
| Carries | RTE 907w |
| Crosses | RTE 120 |
| Coordinates | 41.02236, -73.71013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 70.5 ft (21.5 m) |
| Deck Area | 412.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53,880 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500299 |