North Ridge Stret over 907w 907w87025035 RTE 9
Fair Condition25 years old5,379 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 1.5 Mi E Jct Hrp & RT 120 |
| Carries | North Ridge Stret |
| Crosses | 907w 907w87025035 RTE 9 |
| Coordinates | 41.02830, -73.68344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 443.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,379 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500310 |