RTE 987d over Old Saw Mill River Road
Fair Condition93 years old44,403 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 2.6 Mi S Jct Rts Smrp<tsp |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | Old Saw Mill River Road |
| Coordinates | 41.08143, -73.82925 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Area | 407.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,403 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500759 |