RTE 987d over Saw Mill River
Fair Condition93 years old42,645 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 0.7 Mi S Jct Rts Smrp+tsp |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | Saw Mill River |
| Coordinates | 41.10408, -73.81123 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Area | 226.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1933 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,645 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500809 |