Sr1609 over Cranberry Creek
Fair Condition62 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 0.7 Mi. E. Jct. Sr1612 |
| Carries | Sr1609 |
| Crosses | Cranberry Creek |
| Coordinates | 36.41943, -81.28960 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 54.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090183 |