Sr1310 over Big Laurel Creek
Poor Condition58 years old300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Ashe |
| Location | 25 Ft.s.jct.sr1315 |
| Carries | Sr1310 |
| Crosses | Big Laurel Creek |
| Coordinates | 36.45887, -81.62618 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 119 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2015) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000090268 |