SH 84 - 03 - 7.51 over Bigsby Creek
Poor Condition70 years old840 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pike |
| Location | 2.5 Mi W Of Amity |
| Carries | SH 84 - 03 - 7.51 |
| Crosses | Bigsby Creek |
| Coordinates | 34.26302, -93.51727 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 311.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 840 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M1557 |