Al - 79 North over Turkey Creek
Fair Condition67 years old7,695 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jefferson |
| Location | .1 Mi. No Al 151 |
| Carries | Al - 79 North |
| Crosses | Turkey Creek |
| Coordinates | 33.69922, -86.68694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 412.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,695 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006357 |