SH 86 Log 0.15 over Oak Creek
Poor Condition95 years old268 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Prairie |
| Location | 0.2 Mi E Jct SH 63 |
| Carries | SH 86 Log 0.15 |
| Crosses | Oak Creek |
| Coordinates | 34.72830, -91.54980 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 145.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 268 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M1585 |