Sr1342 over Elk River
Poor Condition97 years old950 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | 20 Ft.s.jct.nc184 |
| Carries | Sr1342 |
| Crosses | Elk River |
| Coordinates | 36.15675, -81.86977 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.8 ft (17.3 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 179.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 950 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110019 |