Sr1514 over Stack Rock Creek
Fair Condition68 years old200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Avery |
| Location | .7 Mi.e.jct.us221 |
| Carries | Sr1514 |
| Crosses | Stack Rock Creek |
| Coordinates | 36.08748, -81.81853 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 43.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000110095 |