Nc127 over I40
Fair Condition50 years old13,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.3 Mi. S. Jct. Sr1183 |
| Carries | Nc127 |
| Crosses | I40 |
| Coordinates | 35.70942, -81.34477 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 334.0 ft (101.8 m) |
| Max Span | 138.8 ft (42.3 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 2168.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1976 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,500 (2021) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350123 |