SH 203 S-1 Lm 6.58 over Ditch
Fair Condition61 years old790 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Calhoun |
| Location | 0.6 Mi SE SH 274 |
| Carries | SH 203 S-1 Lm 6.58 |
| Crosses | Ditch |
| Coordinates | 33.60619, -92.54474 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 185.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 790 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M2317 |