Sr1810 over Maiden Creek
Fair Condition52 years old4,900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.1 Mi. S. Jct. Sr1879 |
| Carries | Sr1810 |
| Crosses | Maiden Creek |
| Coordinates | 35.58508, -81.19381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 202.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,900 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350130 |