Sr2231 14th Street over Us321
Fair Condition71 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.1 Mi. W Jct. Sr1196 |
| Carries | Sr2231 14th Street |
| Crosses | Us321 |
| Coordinates | 35.72893, -81.36321 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 97.8 ft (29.8 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 366.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350133 |