SH 207 S-o Lm 2.26 over Hall Creek
Fair Condition72 years old100 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Dallas |
| Location | 2.33 Mi NE Jct SH 7 |
| Carries | SH 207 S-o Lm 2.26 |
| Crosses | Hall Creek |
| Coordinates | 33.86687, -92.79926 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 132.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M2324 |