N.college Avenue over Norfork Southern Rr
Fair Condition41 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.3mi.s.jct.e.20th St. |
| Carries | N.college Avenue |
| Crosses | Norfork Southern Rr |
| Coordinates | 35.67651, -81.21814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 361.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350180 |