Sr1711 over Lyle Creek
Good Condition27 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 0.1 Mi. N. Jct. Sr1709 |
| Carries | Sr1711 |
| Crosses | Lyle Creek |
| Coordinates | 35.74347, -81.15956 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 139.8 ft (42.6 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 387.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350228 |