Us321 Nbl over Clark Creek
Good Condition29 years old13,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Catawba |
| Location | 2.7 Mi. S. Jct. Sr1005 |
| Carries | Us321 Nbl |
| Crosses | Clark Creek |
| Coordinates | 35.55726, -81.24587 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 368.8 ft (112.4 m) |
| Max Span | 96.8 ft (29.5 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 1,405 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,500 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000350318 |