SH 213 over Devils Creek
Fair Condition66 years old250 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Conway |
| Location | 1.8 Mi N SH 247 W |
| Carries | SH 213 |
| Crosses | Devils Creek |
| Coordinates | 35.31722, -92.80759 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 48.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0000000000M2340 |