Nc751 over White Oak Creek
Fair Condition49 years old9,700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.9 Mi.n.jct.us64 |
| Carries | Nc751 |
| Crosses | White Oak Creek |
| Coordinates | 35.75478, -78.95938 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 989.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,700 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370013 |