Nc902 over East Prong Bear Creek
Fair Condition77 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 2.9 Mi. W. Jct. Us421 |
| Carries | Nc902 |
| Crosses | East Prong Bear Creek |
| Coordinates | 35.60318, -79.40532 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 102.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370014 |