Nc42 over Falls Creek
Fair Condition63 years old750 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.7 Mi. E. Jct. Nc22 |
| Carries | Nc42 |
| Crosses | Falls Creek |
| Coordinates | 35.52886, -79.51343 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 275.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370015 |