Sr2135 over Us421
Fair Condition55 years old450 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.5 Mi. E. Jct. Sr2333 |
| Carries | Sr2135 |
| Crosses | Us421 |
| Coordinates | 35.59676, -79.31727 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 766.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370022 |