Sr1108 over Us64
Good Condition25 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.6 Mi. N. Jct. Sr1108 |
| Carries | Sr1108 |
| Crosses | Us64 |
| Coordinates | 35.73353, -79.46951 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.7 ft (49.3 m) |
| Max Span | 156.8 ft (47.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 463.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370023 |