Us64 over Varnell Creek
Fair Condition84 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 1.4 Mi. E. Jct. Sr1003 |
| Carries | Us64 |
| Crosses | Varnell Creek |
| Coordinates | 35.73430, -79.40239 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Area | 419.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1942 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370042 |