Us421 S over Deep River
Fair Condition53 years old9,250 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.9 Mi. S. Jct. Sr2146 |
| Carries | Us421 S |
| Crosses | Deep River |
| Coordinates | 35.54534, -79.25324 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 480.0 ft (146.3 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1887.3 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,250 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370050 |