Sr1711 over Pokeberry Creek
Fair Condition43 years old420 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.8 Mi. E. Jct. Sr1713 |
| Carries | Sr1711 |
| Crosses | Pokeberry Creek |
| Coordinates | 35.77444, -79.12021 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 229.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 420 (2000) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370072 |