Sr1337 over South Fork
Good Condition29 years old330 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.2 Mi. W. Jct. Sr1336 |
| Carries | Sr1337 |
| Crosses | South Fork |
| Coordinates | 35.83150, -79.37926 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 81.7 ft (24.9 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 204.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 330 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370264 |