Sr1301 over North Rocky River Prong
Fair Condition75 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 0.3 Mi. W. Jct. Sr1303 |
| Carries | Sr1301 |
| Crosses | North Rocky River Prong |
| Coordinates | 35.84170, -79.52983 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 74.8 ft (22.8 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 193.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370278 |