Sr1101 over Brush Creek
Fair Condition56 years old400 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Chatham |
| Location | 1.0 Mi. S. Jct. Us64 |
| Carries | Sr1101 |
| Crosses | Brush Creek |
| Coordinates | 35.73010, -79.54198 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 135.8 ft (41.4 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 380.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000370395 |