Sr1130 over Shoal Creek
Fair Condition64 years old800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .4 Mi.s.jct.sr1127 |
| Carries | Sr1130 |
| Crosses | Shoal Creek |
| Coordinates | 35.23439, -82.59754 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 42.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890190 |