Sr1571 over Hoopers Creek
Fair Condition62 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .1 Mi.w.jct.sr1569 |
| Carries | Sr1571 |
| Crosses | Hoopers Creek |
| Coordinates | 35.44979, -82.42995 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 83.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890193 |