Co RD 23 over I-65
Fair Condition67 years old495 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Conecuh |
| Location | 5.9 Mi S US 84 |
| Carries | Co RD 23 |
| Crosses | I-65 |
| Coordinates | 31.35563, -87.07347 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 264.1 ft (80.5 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 716.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 495 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006464 |