Sr1764 over Johnson Ditch
Good Condition19 years old8,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .3 Mi.e.jct.us25n |
| Carries | Sr1764 |
| Crosses | Johnson Ditch |
| Coordinates | 35.31081, -82.45485 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 56.8 ft (17.3 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 221.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,500 (2014) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890206 |