Sr1006 over Ut To Clear Creek
Good Condition12 years old6,900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .2mi.n.jct.sr1583 |
| Carries | Sr1006 |
| Crosses | Ut To Clear Creek |
| Coordinates | 35.36172, -82.44104 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 57.7 ft (17.6 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Area | 207.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,900 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890222 |