Sr1106 over Green River
Fair Condition68 years old900 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | 1.7 Mi.e.jct.sr1114 |
| Carries | Sr1106 |
| Crosses | Green River |
| Coordinates | 35.16548, -82.56392 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 52.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890224 |