Sr1564 over Kyles Creek
Good Condition14 years old100 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | 0.5 Mi.w.jct.sr1565 |
| Carries | Sr1564 |
| Crosses | Kyles Creek |
| Coordinates | 35.40154, -82.40525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 60.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890258 |