Sr1203 over Gash Creek
Fair Condition105 years old920 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | 0.1 Mi.s.jct.sr1284 |
| Carries | Sr1203 |
| Crosses | Gash Creek |
| Coordinates | 35.31547, -82.59814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 51.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1921 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 920 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890312 |