Sr1885 over Hungry River
Good Condition23 years old50 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .1 Mi.s.jct.sr1799 |
| Carries | Sr1885 |
| Crosses | Hungry River |
| Coordinates | 35.31883, -82.33400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 229.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1995) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890322 |