Sr2122 over Little Mud Creek
Fair Condition66 years old50 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | .2 Mi.s.jct.sr1123 |
| Carries | Sr2122 |
| Crosses | Little Mud Creek |
| Coordinates | 35.26441, -82.49375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 75.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1996) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890359 |