I-26 Us74 over Green River
Fair Condition58 years old39,000 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Henderson |
| Location | 1.7 Mi. E. Jct. Nc225 |
| Carries | I-26 Us74 |
| Crosses | Green River |
| Coordinates | 35.27419, -82.37364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1049.9 ft (320 m) |
| Max Span | 329.7 ft (100.5 m) |
| Deck Width | 89.2 ft (27.2 m) |
| Deck Area | 8,704 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 39,000 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000890440 |