Nc305 over Ahoskie Swamp
Good Condition63 years old700 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 1.0 Mi S Jct Nc561 |
| Carries | Nc305 |
| Crosses | Ahoskie Swamp |
| Coordinates | 36.28124, -77.16538 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 326.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910022 |