Nc45 over Wiccacon River
Fair Condition27 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 1.9 Mi W. Jct Nc561 |
| Carries | Nc45 |
| Crosses | Wiccacon River |
| Coordinates | 36.31881, -76.83117 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 440.0 ft (134.1 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 1,341 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910023 |