Sr1441 over Taylor Pond
Good Condition15 years old70 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hertford |
| Location | 3.3 Mi. S. Jct. Nc45 |
| Carries | Sr1441 |
| Crosses | Taylor Pond |
| Coordinates | 36.30823, -76.72629 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 310.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2017) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 921 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000910042 |