Sr1138 over Toneys Creek
Good Condition13 years old300 vehicles/day
Location
| State | North Carolina |
| County | Hoke |
| Location | 0.8 Mi.e.jct.sr1116 |
| Carries | Sr1138 |
| Crosses | Toneys Creek |
| Coordinates | 34.93396, -79.23199 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.7 ft (31.3 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 284.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000930026 |